۷ دلیل برتری گوشی های هوشمند برای عکاسی در سفر

عباس امیری

 

چرا گوشی های هوشمند مناسب ترین ابزار عکاسی در سفر هستند؟

نوشته کارین ون میرلو

 

به عنوان یک عکاس، از فرصت‌هایی که دوربین گوشی هوشمند برایم فراهم می‌کند استقبال می‌کنم. خصوصاً زمانی که گوشی هوشمند را برای عکاسی در مسافرت به کار می‌برم. هنوز می‌توانم نخستین باری که این کار را انجام دادم به روشنی به خاطر آورم. بیش از ده سال گذشته است، البته دوربین مزخرفی بود وعکس‌ها تار و پیکسل پیکسل شدند. هنوز بیشتر اوقات با دوربین  DSLR  عکاسی می­ کردم.  

اما چیزی متفاوت در تصاویری که با گوشیام می گرفتم وجود داشت. این عکسها شهودیتر، شخصیتر و حتی خودمانیتر بودند. مثلاً، بلافاصله پس از بیدار شدن از خودم عکاسی می­ کردم. هنگام عکاسی با گوشی هیچ اجباری در خلق تصویری حرفهای وجود نداشت. از امتحان کردن چیزهای مختلف لذت می ­بردم و خودم را از قید این­که تمام عکسها باید عالی باشند آزاد کرده بودم.

در طول سالیان یاد گرفتم که چطور با گوشی هوشمند، با وجود تمام محدودیتهایی که دارد، کار کنم. نکته اصلی این بود: مهم نیست با چه دوربینی کار می کنید، مهم فرد پشت دوربین است.

برای بسیاری از عکاسان حرفهای، عکاسی با گوشی هوشمند جدی است. من یکی از آنها هستم و هیچ دلیلی وجود ندارد که شما در این گروه نباشید. پس بیایید مروری کنیم بر اینکه چرا گوشی هوشمند شما بهترین دوربین برای عکاسی در سفر است.

۱. همیشه دم دست است!

حتما این جمله را شنیده‌اید که بهترین دوربین آن دوربینی است که همراه تان است. و این خصوصاً در مورد عکاسی در سفر بیشتر صدق می‌کند. حتی اگر دوربین DSLR گرانقیمت­ تان را با خود به سفر ببرید، باز هم دوربین گوشی هوشمندتان بهترین یار شما است.

در پیاده‌روی‌های طولانی در اطراف شهری شلوغ، هنگام صرف شام با مردم نازنینی که ملاقات می‌کنید، در یک پیاده‌روی چالش‌برانگیز در خط ساحلی، هنگامی که در میانه پروازی طولانی بی‌حوصله شده‌اید، در بعدازظهری جادویی که در قایقی بر رود نیل شناورید و خلاصه به هر جایی که می روید. 

اینکه دوربین DSLR سنگین همراه تان باشد همیشه عملی نیست اما، گوشی هوشمندتان از معدود وسایلی است که در هر جایی با شما است. و این شاخص‌ترین ویژگی دوربین گوشی هوشمند است.

تقریبا همه دلایلی که برای عکاسی با گوشی هوشمند در سفر وجود دارند بر این پایه استوار است که شما هیچ وقت خانه یا هتل­ تان را بدون گوشی ترک نمی‌کنید.

 

 

عباس امیری

 

۲. آنها مدام در حال بهتر شدن‌اند!

عکاسی با گوشی هوشمند حوزه‌ای از عکاسی است که نوآوری در آن سر به فلک می‌کشد، تا جایی که همراه شدن با پیشرفت و اصلاحات مشکل است. در همان لحظه که شما گوشی جدیدی می خرید پیشرفتی در شرف تکوین است.

دوربین‌های گوشی هوشمند در ابعاد بسیاری بهبود یافته‌اند و من هیچ تصوری از اینکه این راه به کجا کشیده خواهد شد ندارم.

بیایید نگاهی بیاندازیم به برخی حوزه ها که یک گوشی هوشمند جدید را از مدل های قدیمی‌تر متمایز می‌کند: 

  • کیفیت فایل‌ها بهبود یافته است چرا که تعداد پیکسل‌های حسگر افزایش یافته است.
  • برخی از دوربین‌های گوشی‌ هوشمند به شما امکان عکاسی با فرمت RAW را می‌دهند.( اگر امکان عکاسی با فرمت RAW را بر روی دوربین گوشی ندارید می توانید یک اپلیکیشن دوربین دانلود کنید. چنین اپلیکیشنی حتی امکاناتی فراتر از عکاسی با فرمت RAW را برای شما فراهم خواهد کرد).
  • بسیاری از مدل های جدید گوشی هوشمند، دارای لنز دوتایی و حالت عکاسی پرتره‌اند. یکی از ضعف‌های مهم دوربین گوشی‌های هوشمند استفاده از دریچه دیافراگم و لنز ثابت است. سیستم لنز دوتایی این مشکل را تا حد زیادی حل کرده است. اکنون این امکان برای شما فراهم است که از میان دو لنز با دو فاصله کانونی‌ متفاوت انتخاب کنید. اگر امکان صرف هزینه بیشتر و گزینش لنز دوتایی را دارید، توصیه می ­کنم این کار را انجام دهید. تفاوت را در نتیجه خواهید دید!

 

 ۳. پیشرفت با تمرین به دست می آید!

از آنجایی که گوشی هوشمند همیشه همراه تان است امکان تمرین بیشتر برای تان وجود دارد. هر زمانی که دوست دارید و از هر چه که بخواهید می­ توانید عکاسی کنید.

این به شما امکان می­دهد که چیزهای مختلف را بیازمایید، تجربه و بازی کنید.

هنگامی که به خودتان اجازه می‌دهید اشتباه کنید یادگیری تان سریع تر خواهد بود. یادگیری از طریق سعی و خطا همیشه راهی خوب جهت فراگیری مهارتی جدید است. دوربین گوشی هوشمندتان بهترین همراه در این مسیر است. ( اگر می‌خواهید بیشتر در مورد چگونگی استفاده حرفه ای از دوربین گوشی هوشمند بدانید محصول آموزش عکاسی با موبایل در ۶۰ دقیقه را تهیه کنید.)

 

 

عباس امیری

 

۴. بازگشت به اصول پایه

دوربین گوشی هوشمند مشخصه ­های معینی دارد که شما را وا می­ دارد به اصول پایه باز گردید. حتی اگر از مدلی جدید با لنز دوتایی و حالت پرتره استفاده کنید.

همان گونه که در ابتدا گفتم دوربین گوشی هوشمند محدودیت‌های خاص خود را دارد و علی­ رغم وجود ابزار و اپلیکیشن‌هایی جهت رفع این محدودیت‌ها شما هنوز بایستی کار در حول و حوش این محدودیت‌ها را بیاموزید.

زمانی که محدودیت ها را بدانید راه چاره را نیز پیدا خواهید کرد. به عبارتی بکوشید که موانع را تبدیل به فرصت کنید و بدین ترتیب درس‌های بسیاری درباره عکاسی و خلاقیت خواهید آموخت. 

نکته: ترکیب بندی را بیاموزید، هنگامی که می دانید چطور تصویرتان را ترکیب بندی کنید عکاس موبایلی بهتری خواهید بود. مهارت در ترکیب‌بندی شما را بر میلیون­ ها عکاس این حوزه برتری  خواهد داد.

 

۵. لحظه‌های کم اهمیت

در هنگام سفر عکاسی از لحظات پر‌جلال و جبروت راحت است. مطمئناً برای عکاسی از غروبی خیره کننده، منظره‌ای چشم‌گیر، یا دیدنی‌های تاریخی فراموش نمی‌کنید که دوربین‌تان را با خود ببرید. اما بی شمار لحظه کم ­اهمیت نیز وجود دارد. هر چند من آنها را به هیچ عنوان کم‌اهمیت نمی‌دانم. همین لحظه ­های کم­ اهمیت و ناچیزاند که امتداد زندگی مان را به هم وصل می‌کنند.

با یک گوشی هوشمند، آمادگی بیشتری برای ثبت این لحظه‌ها دارید.

لحظه‌ای که در میان لحظات دیگر گنجانده شده است. چهره‌تان در آینه ماشین، چشم‌اندازی که هنگام بیدار شدن از پنجره می‌بینید، شکل قلب در فنجان کاپوچینوی تان، کتابی که می‌خوانید، پایتان در پیاده‌رو هنگامی که شهری جدید را کشف می‌کنید…

این لحظه ممکن است در ظاهر بی‌اهمیت به نظر آید اما همین لحظه‌ی کم‌اهمیت است که داستانی خودمانی، اصیل و شخصی پدید می‌آورد.

همه از جاهای دیدنی، مناظر و غروب عکس می‌گیرند اما، تنها شمایید که می‌توانید از چگونگی تجربه این لحظات عکاسی کنید: بودن در آنجا، در آن لحظه زندگی چگونه است.

من شیفته سلفی از پا هستم. عکاسی از پاهایم بیش از هر تصویر دیگری مرا به زمان و مکانی که در آن بودم باز می‌گرداند. این منم که در آنجایم!

گوشی هوشمند تنها دوربینی است که می­ توانم  تصور کنم در هنگام ثبت این لحظه ­های کوچک همراه شما بوده است.

 

عباس امیری

 

۶. خلاق و اصیل باشید

همسفری که در صفحه تلفن همراهش غرق شده حالتان را گرفته است؟ از برخورد دسته سلفی به صورت تان عصبانی شده‌اید؟ از مردم اطرافتان که با هر نوتیفیکیشن گوشی هوشمند حواس شان پرت می‌شود به تنگ آمده‌اید؟

درک­تان می‌کنم. شما تنها نیستید. افراد بسیاری در برابر حضور همیشگی گوشی­ های هوشمند و شیوه مداخله‌شان در خلق ارتباط واقعی در زندگی واقعی مقاومت می‌کنند.

گرچه این وسیله برای مرتبط کردن افراد به هم طراحی شده، به نظر می‌آید که اغلب نتیجه معکوس دارد.

خودتان باشید!

گاهی مردم چنان با گوشی همراهشان مشغولند که فراموش می‌کنند کجایند، حتی هنگامی که در حال عکاسی‌اند. گاهی اوقات فکر می‌کنم عکس تنها چیزی است که آنها از سفرشان با خود به خانه می‌برند و متحیرم که آیا تجربه یا احساسی با­معنی که مرتبط با آن عکس باشد، وجود دارد؟!

فقط هنگامی که در پیوند با محیط و مردم اطرافتان هستید می‌توانید عکسی بگیرید که معنایی واقعی داشته باشد. فقط قدم زدن در اطراف یک محل و بی‌توجه عکس گرفتن برایتان فایده­ای ندارد.

در شبکه­ های اجتماعی از زندگی فانتزی دیگران اشباع شده‌ایم. مکان­های شگفت‌آوری که رفته‌اند، ماجراهای حیرت‌انگیزی که داشته‌اند و مردم فوق‌العاده‌ای که در مسیر ملاقات کرده‌اند. همه در لباس‌هایی بی ­عیب و نقص و با لبخندی فوق ­العاده!

بسیار خوب! دارم اغراق می‌کنم، اما در واقع بیشتر اوقات این طور به نظر می‌آید. قرار نیست ما این مشکل را حل کنیم. نمی‌توانیم به مردم بگوییم که با گوشی‌های هوشمندشان چه کنند اما می توانیم تصمیم بگیریم که خودمان هوشمندانه، خلاقانه و اصیل از گوشی هوشمند استفاده کنیم! عکاسی با گوشی هوشمندتان خلاقانه‌ترین راه برای استفاده از آن است. با اشتیاق عکس‌هایی خلاقانه و اصیل از زندگی و سفرتان بگیرید و این گونه برنامه ­ای برای محتوای پست ­های اینستاگرام خواهید داشت، محتوایی که واقعی به نظر می‌آید و با دیگران ارتباط برقرار می­ کند.

 

۷. با افراد محلی ارتباط برقرار کنید

تلفن ­های هوشمند را می­توان به شیوه­ های بسیار متفاوتی به­ کار برد. همانطور که قبلا گفتیم استفاده از آنها گاهی می‌تواند ارتباط ما را با محیط و انسان‌های اطراف مان به کلی قطع کند. چنین فردی نباشید!

می­ توانید آن را برای ساخت ارتباطی واقعی به کار گیرید. برای به اشتراک گذاشتن زندگی تان، برای نشان دادن این که چه کسی هستید تا به دیگران هم اجازه دهید وارد دنیای شما شوند.   

فوق ­العاده است که بتوانید در سفر با بستگان تان در خانه و با کسانی که در راه ملاقات می ­کنید در ارتباط بمانید. برقراری ارتباط با گوشی هوشمند هنگامی که سفر می­ کنید امری بدیهی است. اما خلق رابطه از طریق عکاسی صرف راه و رسم دیگری دارد.

این همان چیزی است که من واقعا دوست دارم در سفر انجام دهم. موضوع صحبت من عکاسی از همسفرتان نیست منظورم مردم محلی آن منطقه است. اگر می­ خواهید به قلب مکانی وارد شوید از مردم آنجا اجازه بخواهید تا عکس شان را بگیرید و باب گفتگو را باز کنید.

بر اساس تجربه من، وقتی  با دوربین‌های حرفه ای بزرگ DSLR   نزد مردم می ­روید در برابر این که عکس شان را بگیرید، مقاومت می‌کنند.

هنگامی که با دوربین گوشی هوشمند به مردم محلی نزدیک می ­شوید، با آغوشی بازتر با شما ارتباط برقرار می­ کنند چرا که گوشی دوربینی غیر تهاجمی است.

 

عباس امیری

 

یک خانواده شاد

پس از خواندن این متن ستایش‌انگیز در مورد دوربین گوشی‌های هوشمند ممکن است فکر کنید که آیا هم چنان جایی برای دوربین‌های متعارف وجود دارد. خوب، بله، البته! دوربین گوشی هوشمند جایگزین دوربین ­های معمولی نیست. بخصوص دوربین DSLR  و یا دوربین ­بدون آینه. دوربین گوشی هوشمند یک افزوده ارزشمند به این دوربین­های پیشرفته­ تر است و در سال‌های اخیر عضو کاملا رشد یافته­ ی خانواده شاد و در حال توسعه دوربین­ ها بوده است.

دوربین هم مثل هر ابزار دیگری خودش به تنهایی همه کارها را انجام نمی‌دهد. بلکه این عکاس است که ابزارها را به کار می‌گیرد. خواه با دوربین کاملا حرفه‌ای DSLR  و خواه با یک دوربین خیلی معمولی گوشی هوشمند. این شمایید که عکس­ ها را می‌گیرید یا به بیانی بهتر آنها را می‌آفرینید.

در پایین همین مقاله بنویسید که گوشی هوشمندتان را چطور می‌بینید؟ آیا به آن به دید ابزاری جهت خلاقیت و اصالت نگاه می‌کنید؟ یا به نظرتان بیشتر مایه دردسر است؟!

 

منبع مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 20 =