ساخت استودیوی فیلم برداری خانگی

استودیو فیلمبرداری

برای کاهش هزینه های فیلم برداری پیشنهاد می کنم که در خانه یا محل کار فضایی را جهت راه اندازی استودیوی شخصی اختصاص دهید. اما چگونه می توان این کار را انجام داد؟ در ادامه این مقاله ساخت استودیوی شخصی را مرحله به مرحله خواهید آموخت.

 

۱٫فضا استودیو

 

فضای استودیو می تواند هر جا باشد. گوشه ای از اتاق، بخشی از محل کار و حتی یک انباری مناسب. ابعاد دو متر در یک و نیم تقریبا مناسب است. اگر فضای انتخابی شما دارای پنجره است باید در مورد نور ورودی تامل کنید. بهتر است نور فیلم را با کمک نورهایی که تعبیه می کنید تحت کنترل داشته باشید. (توضیح بیشتر در بخش نورپردازی این مقاله عنوان می شود.) مورد دیگر توجه به میزان صدای محیط است. باید با حساسیت صداهای محیط را تحت کنترل داشته باشید تا صدای محیط بیرونی روی ضبط فیلم تاثیر نداشته باشد. تا جایی که می توانید سعی کنید صداهای که از آنها به عنوان پارازیت یاد می شود، وارد فضای استودیو نشود. یعنی فقط صدای شما روی فیلم ضبط شود. اگر فضای استودیوی شما دارای پارازیت صدا است باید با استفاده از ابزار کاهش صدا (اکوستیک) صداهای مزاحم را تحت کنترل بگیرید. مثلا پنجره ها را دوجداره کنید یا در و پنجره ه ها را با اسفنج ها ی اکوستیک(صداگیر) بپوشانید. شاید راه حل بدون هزینه استفاده از چند پتو و پوشاندن در و پنجره باشد.

 

۲٫نورپردازی

 

برای اینکه فیلمی با کیفیت ضبط کنید حتما باید نورکافی در محیط وجود داشته باشد. شما به دو شکل می توانید نور استودیو را تامین کنید. ۱٫ نور طبیعی: کافی است که در فضای استودیو پنجره ی بزرگی وجود داشته باشد تا مقدار بسیار زیادی از نور روز وارد شود. در ای صورت به راحتی می توانید از نور وردی بیرون برای فیلم گرفتن کمک بگیرید.
راه دوم استفاده از نور مصنوعی(ساختگی) است. نور مصنوعی دو شکل نور مهتابی (سرد یا سفید) یا آفتابی (گرم یا زرد) قابل تنظیم است. برای این کار پیشنهاد نخست من استفاده از نور نوع مهتابی است که با چند لامپ ال ای دی قابل تامین است. اگر لامپ ها بدون محفظه هستند، می توانید سه یا چهار لامپ ۲۵ وات ال ای دی را در سقف با فاصله ۱٫۵تقریبا متر از سوژه(یا محل ایستادن خودتان) و یک لامپ در سمت راست و یکی در سمت چپ نصب کنید. نورپردازی باید به شکلی باشد که سایه ای زیر چانه یا بینی ایجاد نکند.
راه دیگر ساخت سافت باکس است. برای این کار شما به یک جعبه، سه راهی برق، ورق معمولی فویل آلومینیومی(نمونه ای که برای اجاق گاز استفاده می شود) و یک کاغذ کالک نسوز نیاز دارید. کافی است مطابق فیلم زیر سافت باکس را آماده کنید. حال مساله مستقر کردن سافت باکس است. دو راه حل دارید ؛ یا از سقف آویزان کنید؛ البته شرطی که ثابت باشد. یا اینکه سه پایه نورپردازی را خریداری کنید و سافت باکس را به آن وصل کنید.

در فیلم آموزشی زیر ساخت سافت باکس را به شما آموزش می دهم.

JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjIxNTI1NjI5Mzc1NTc2Mjg0MiUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRkxaUkdWJTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDE1MjU2MjkzNzU1NzYyODQyJTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjIlM0UlM0MlMkZzY3JpcHQlM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=


راه نهایی و استاندارد خرید ست کامل نورپردازی است. این کیت دارای چند سافت باکس است و برای کارهای شخصی ساخته شده است. از ویژگی های آن قابل حمل بودن و راه اندازی سریع آن است.
این نمونه پیشنهادی است:

 

آداک

۳٫پس زمینه ها

 

مسله دیگر داشتن پس زمینه مناسب برای فیلم شماست. پسزمینه باید با موضوع فیلم در ارتباط یا موضوع را قوی تر کنید. شما دو انتخاب دارید؛ ۱٫ پسزمینه خنثی: برای این منظور می توانید از پرده های پارچه ای به رنگ سفید یا خاکستری استفاده کنید. در نظر داشته باشید که پسزمینه خنثی سوژه یا شما را تقویت می کنید و تمام توجه بیننده را به شما جلب می کنید. ۲٫ دکور: منظور از دکور هزینه چند میلیونی نیست بلکه شما می توانید با استفاده از ابرازی مثل گلدان، قاب عکس، ابزار مربوط به موضوعی که ارائه می دهید، دکوری بدون هزینه بسازید. کافیست از سلیقه خود کمک بگیرید.
حال که فضای استودیو آماده شد بهتر است کار ضبط ویدیو را شروع کنید در ادامه ابزار لازم برای ضبط ویدیو معرفی می شود.

 

۴٫ابزار فیلم گرفتن

 

برای ضبط ویدیو آیا باید چند میلیون هزینه خرید دوربین فیلمبرداری کنید؟ خیر. احتمالا ابزار لازم را هم اکنون که این مقاله را مطالعه می کنید، داشته باشید. بله، یک موبایل دوربین دار با ۸ مگاپیکسل کیفیت. اغلب موبایل ها کیفیتی بیش از این دارند و می توانند به راحتی با کیفیت HD-Full HD- 4K ضبط کنند. برای ضبط با بهترین کیفیت در کنار اپلیکیشن ضبط فیلم موبایل تان می توانید از اپلیکیشن Cinema Fv5 یا Filmic کمک بگیرید تا موبایل شما به دوربین فیلمبرداری حرفه ای تبدیل شود.

 

cinema fv5

 

 

۵٫سه پایه

 

برای اینکه موبایل را در جای مخصوص مستقر کنید بهتر است از یک سه پایه که امکان نصب نگه دارنده مخصوص موبایل را دارد، کمک بگیرید. برای تهیه این وسایل بهتر است اندکی هزینه صرف کنید. شاید این نمونه ها بتوانند به شما کمک کنند.

این نمونه را ببینید.

 

 

 

سه پایه موبایل

 

 

۶٫میکروفن ضبط صدا

 

قبل از شروع ضبط فیلم بهتر است در مورد ضبط صدای فیلم فکر کرده باشید. اگر بخواهید با میکروفن های موبایل کار ضبط صدا را انجام دهید، کیفیت صدا به بدترین شکل ضبط می شود.برای این کار پیشنهاد من استفاده از میکروفن مخصوص موبایل است. یکی از بهترین نمونه ها، میکروفن یقه ای BOYA است. این میکروفن چند ویژگی دارد. ویژگی اول سیم بلند پنج متری آن است که به شما اجازه می دهد در هر فاصله به راحتی فرایند ضبط صدا را انجام دهید. مزیت دیگر نویزگیر تخصصی آن است که صدای بسیار با کیفیتی را ضبط می کند. هر چند فیش تبدیلی در جعبه آن وجود دارد و به شما امکان می دهد تا این میکروفن را به دوربین عکاسی با قابلیت ضبط فیلم یا دوربین فیلمبرداری وصل کنید. با این حال این میکروفن به شکل تخصصی برای موبایل ساخته شده و برای ضبط فیلم با موبایل بسیار مناسب و ضروری است.

 

boya

 

 

در این ویدیو با میکروفن های حرفه ای مخصوص موبایل آشنا خواهید شد.JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjIxNTQ2MTg1MzUzNDQzOTUwNiUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRm5GOVd1JTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDE1NDYxODUzNTM0NDM5NTA2JTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjIlM0UlM0MlMkZzY3JpcHQlM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=

در این ویدیو راه اندازی استودیوی خانگی را ببینید.JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjIxNTI1NjI5NTk3OTI2OTkwOCUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRjV5bWJzJTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDE1MjU2Mjk1OTc5MjY5OTA4JTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjIlM0UlM0MlMkZzY3JpcHQlM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=

اگر تجربه ای در این مورد داشتید یا بر اساس پیشنهادات این مقاله، استودیوی خانگی خود را راه اندازی کرده اید؛ نظر خود را در انتهای این مقاله بنویسید.

اگر می خواهید در تولید محتوای دیجیتال حرفه ای بشوید می توانید در دوره ساخت محتوای آموزشی پولساز فقط با موبایل شرکت کنید.

One thought on “ساخت استودیوی فیلم برداری خانگی

 1. تخته وایت برد میگوید:

  من در جایی دیدم از یک صفحه بزرگ چاپ شده برای پس زمینه استفاده میشد. مثلا عکس یک گالری نقاشی روی یک صفحه بزرگ چاپ میشد و ازون به عنوان پس زمینه استفاده میشد. اگه ممکنه راجب اینکه چطور میتونیم همچین چیزی با کیفیت و قابل استفاده بسازیم توضیح بدید.

  • تصویرپرداز میگوید:

   سپاس از شما.
   معمولا در انتخاب پسزمینه باید به جنس پرده دقت کنید. موردی که اشاره کردید چاپ روی بنر هست که بهترین حالتش بنر بافت دار (براق نباشد)هست. با این حال اگه نیاز به تغییر مستمر پسزمینه دارید پیشنهاد می کنم از پرده سبز استفاده کنید.

 2. یوسف میگوید:

  سلام من یکی از این میکروفنهارو خریداری کردم ولی به گوشی خودم وصل میکنم کار نمیکنه ولی رو یه گوشی دیگه کار میکنه مدل گوشی من سامسونگ s7 هستش و کاملنم سالمه گوشی که بهاش تست کردم سونی بود لطفا راهنمایی کنید.

 3. علی میگوید:

  در فیلمبرداری های حرفه ای چگونه محیط خانه را آگوستیک میکنند؟هیچ جا مطلبی نیست!سقف و دیوار هارو،چون دائما جای دوربین عوض میشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 1 =