عکاسی موبایل با نوردهی طولانی (۱)

چگونه با گوشی هوشمند عکس هایی با نوردهی طولانی بگیریم؟

نویسنده: اندی بولتر

ترجمه: تیم تصویرپرداز

 

عکاسی با نوردهی طولانی یک تکنیک جالب است که می‌تواند جلوه‌های کاملاً خیره­ کننده، رؤیایی و سورئال ایجاد کند. در یک دوربین DSLR کلاسیک، سرعت شاتر بسیار آهسته برای ثبت حرکت در طول زمان استفاده می‌شود. اما دوربین گوشی هوشمند به اندازه دوربین‌های DSLR قابلیت کنترل بر سرعت شاتر را ندارد. بویژه سرعت مورد نیاز برای گرفتن عکس­هایی با نوردهی طولانی. بنابراین، برای این نوع عکس‌ها، اپلیکیشن ویژه‌ای مورد نیاز است.

در این راهنمای آموزشی، قصد داریم مراحل عکاسی با نوردهی طولانی را با استفاده از گوشی هوشمند تمرین کنیم و نگاهی بیاندازیم به برخی از تجهیزات مورد نیاز برای این کار.

  1. تجهیزات

قبل از اینکه بخواهید عکاسی با نوردهی طولانی را شروع کنید، به اندکی تجهیزات نیاز خواهید داشت.

در مرحله اول، شما به یک سه پایه محکم نیاز دارید تا گوشی هوشمند خود را بر روی آن نصب کنید. با اینکار مطمئن خواهید بود که می­توانید گوشی را در طول فرآیند عکسبرداری کاملاً ثابت، نگه دارید. هر حرکت کوچک دوربین، مهم نیست چند دقیقه، باعث ایجاد یک عکس تار می‌شود.

 

 

.

 

هر سه پایه، تا زمانی که قادر باشد دوربین را کاملاً ثابت نگه دارد، کار خواهد کرد. شما می‌توانید از سه پایه‌ای که بیشتر مربوط به دوربین‌های بزرگ DSLR است استفاده کنید یا چیزی بسیار کوچک­تر مثل GorillaPod یا Manfrotto PIXI برگزینید. در حالی که دو گزینه اخیر راه حلی جمع و جور و نسبتاً ارزان قیمت پیش پای شما قرار می‌دهد، قرار دادن دوربین روی سه پایه‌های مرسومِ کلاسیک، پایه‌ای بسیار قوی‌تر، به ویژه در شرایطی که وزش باد وجود دارد، برای شما فراهم می‌کند.

 

 

به منظور نصب گوشی هوشمند بر روی سه پایه، نیاز به یک قلابِ نصب خاص دارید که به سه پایه وصل شده و محکم گوشی هوشمند را در بر بگیرد. من Sholdertpod S1 استفاده می‌کنم که اطراف گوشی هوشمند را با گیره می‌گیرد تا آن­را در موقعیت‌های مختلف به صورتی ایمن نگه دارد. محصولاتِ بسیارِ دیگری که گران­تر هم به نظر می‌رسند وجود دارند. مانند: GorillaPod, the Glif یا Inmacus Universal Smartgrip.

در نهایت چیزی که، اگرچه کاملاً ضروری نیست اما می‌تواند مفید باشد، وسیله‌ای است که دکمه شاتر را آزاد می‌کند بدون اینکه مستقیماً گوشی هوشمند خود را لمس کنید. اگر شما از آیفون استفاده می‌کنید، می‌توانید برای اینکار از دکمه ولوم صدا در هدست اپل استفاده کنید. همچنین می‌توانید به جای آن Muku Shutter را بخرید که دستگاه ریموت کنترل شاتر است.

۲٫استفاده ازیک اپلیکیشن نوردهی طولانی

همانطور که قبلاً ذکر شد، دوربین گوشی هوشمند واقعاً قادر به گرفتن عکس با شاتر باز به مدت طولانی، یعنی سرعت پایین شاتر نیست. به همین دلیل، نیاز به اپلیکیشنی تخصصی دارید تا به شما امکان دهد کنترل بیشتری بر زمان نوردهی عکس‌های­تان داشته باشید.

روش کار اپلیکیشن های نوردهی طولانی این­گونه است که نوردهی چندگانه‌ای از صحنه عکس را ضبط و روی یکدیگر لایه لایه قرار می‌دهند تا تصویر واحدی بسازند. هرآنچه در صحنه ثابت است در تصویر نهایی ثابت می‌ماند اما آنچه حرکت کند با تار یا با هاله‌های شبح مانند ثبت خواهد شد.

اپلیکیشن های زیادی برای این کار در اپ استور یا در گوگل پلی در دسترس هستند. محبوب‌ترین آنها در ای او اس Slow Shutter, AvgCamPRO و LongExpo و در اندروید Camera FV-5 و Long Exposur2 است.

۳٫یافتن مکان درست

سپس، باید مکان و موضوع مناسب را برای عکسبرداری با نوردهی طولانی انتخاب کنید. منظره (لند اسکیپ) انتخابی بدیهی است. به ویژه اگر در آن منظره آب وجود داشته باشد. مثلاً: دریاچه، رودخانه یا آبشار. عکاسی از صحنه‌هایی که پهنه بزرگی از آب در آنها وجود دارد مانند یک دریاچه یا دریا می‌تواند جلوه‌هایی نرم، هموار و اثیری ایجاد کند، به ویژه اگر ابرها هم در آسمان حرکت قابل توجهی داشته باشند و یا شی‌ای ثابت، که نقطه‌ای کانونی در ترکیب بندی ایجاد کند، در تصویر موجود باشد. در مقابل، عکاسی از رودخانه‌های خروشان و سریع یا آبشار به شما امکان می‌دهد تا قدرت، حرکت و انرژی موجود در آن را ثبت کنید.

یکی دیگر از موقعیت‌های بدیهی مناسب برای عکاسی با نوردهی طولانی، صحنه‌های شبانه یا نور کم است. چنین صحنه‌هایی به شما مجال ثبت دنباله‌های شگفت انگیز نوری که به سبب عبور وسایل نقلیه ایجاد شده‌اند را می‌دهد. یا اگر می‌خواهید خلاقیت بیشتری به خرج دهید، می‌توانید از یک منبع نور مانند یک چراغ قوه برای نقاشی کردن تصاویر یا نوشتن در هوا استفاده کنید.

 

  1. گرفتن عکس با نوردهی طولانی

اکنون زمان آن است که اولین عکس با نوردهی طولانی خود را بگیرید. اولین کاری که در هنگام ورود به یک مکان جدید انجام می‌دهید، تصمیم گیری در مورد بهترین ترکیب بندی و موقعیت برای گرفتن عکس است. با داشتن چنین ترکیب بندی در ذهن، شما باید سه پایه را برپا کنید، مطمئن شوید گوشی هوشمند در جای خود محکم و ایمن قرار گرفته است و همه چیز تراز است.

اکنون سراغ بخش سرگرم کننده ماجرا می‌رویم – فرآیند عکسبرداری با نوردهی طولانی.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =