پنج نکته در عکاسی پرتره

نشریه عکاسی

شاید محبوب ترین نوع عکاسی با موبایل، عکاسی پرتره باشد. برای آنکه بتوانیم عکس های پرتره مطلوبی بگیریم باید به نکات زیادی مثل پس زمینه، پیش زمینه، حالات سوژه، وضعیت نوری و موارد دیگر توجه کنیم. در ادامه من قصد دارم پنج نکته مهم عکاسی پرتره با موبایل را با شما به اشتراک بگذارم.

۱-استفاده از نور طبیعی

بهترین گزینه در نورپردازی، استفاده از نور طبیعی محیط است. شما می توانید در محیط بیرونی از نور روز کمک بگیرید. نور بیرون هم غیرمتمرکز است و هم در همه جهت ها منتشر شده است. حتی در فضاهای داخلی نیز با باز کردن در و پنجره و قراردادن فرد در جهت نور می توانید عکس های پرتره باکیفیتی بگیرید.

به شما قول می دهم با تسلط بر نور طبیعی و تشخیص جهت نور، به راحتی می توانید عکس های پرتره ای بگیرید که چیزی از عکس های آتلیه کم نداشته باشند.

۲-قرار دادن سوژه در نقاط طلایی

فرد را در وسط کادر دوربین قرار ندهید. ابتدا از طریق تنظیمات دوربین موبایل خطوط راهنمای نقاط طلایی را فعال کنید. سپس از بخش حالات یا Mode، گزینه پرتره را انتخاب کنید. اگر این گزینه در دوربین موبایل شما نبود هر شکلی که به صورت پرتره بود را انتخاب کنید.

اگر دوربین موبایل تان گزینه پرتره نداشت، پیشنهاد می کنم برنامه Snap Camera  را نصب کنید و گزینه پایین سمت چپ، پرتره را انتخاب کنید. گزینه های انتخابی این برنامه همانند تنظیمات دوربین دیجیتال متنوع است.

سوژه را در یکی از نقاط طلایی قرار دهید. بدین صورت مطمئن خواهید شد که سوژه در درست ترین جای ممکن قرار گرفته است.

۳-دقت در کادربندی

چون سوژه شما انسان است بهتر است با دقت کادربندی و برش را انجام دهید. قاعده برش زدن از طریق کادربندی، به این صورت است که برش نباید از محل مفاصل مثل کمر، گردن، زانوها و مچ پا انجام شود. بلکه شکل صحیح برش زدن اندکی بالاتر یا پایین تر از محل مفصل بدن است.

پیشنهاد من این است که از پرتره در سه کادر بسته ی صورت، نیم تنه و تمام قد عکس بگیرید. مثلا اگر کادر بسته ی گردن به بالا را قاب بندی کنید، صورت به خوبی دیده می شود. از آنجا که تاکید بر صورت است و کادر بسته است، پس خبری از پس زمینه نیست. بنابراین شما باید بتوانید با کمک حالات چهره فرد، بار معنایی عکس را افزایش دهید. جهت نگاه فرد را نیز کنترل کنید. برای این کار سمت نگاه روبرو، بالا، پایین و چپ و راست را امتحان کنید. به لبخند یا حالت لب ها و بافت صورت دقت کنید. جزییات صورت می توانند نقش مهمی در عکس نهایی داشته باشند. البته آن قدر به سوژه نزدیک نشوید که اجزای صورت، مثل بینی بسیار بزرگ تر از حد معمول بشوند.

۴-راحتی در سوژه

اگر بتوانید در سوژه احساس امنیت را ایجاد کنید، عکس نهایی شما بسیار صادقانه خواهد شد. شما باید بتوانید با ترفندهایی با سوژه دوست شوید تا سوژه حالت بسته و گاردی که به شکل پیش فرض دارد، را کنار بگذارد. کمی خنده و صحبت در مورد موضوع مورد علاقه سوژه می تواند شروع خوبی باشد. کم کم که یخ سوژه آب شد، مثل موم در اختیار شماست تا بهترین حالت و حس مورد نظرتان را از او بگیرید.

۵-پس زمینه ساده با جزئیات کم

در عکاسی پرتره، چون تاکید روی فرد است بهتر است، جزییات اضافی را در کادربندی قرار ندهیم. هر چه پس زمینه ساده تر باشد توجه بیننده بیشتر معطوف به سوژه خواهد بود.

اگر نیاز به جابجایی فرد است حتما این کار را انجام دهید. به سوژه حالت های مختلف را توصیه کنید. از حالت های دست و بدن و پاهای سوژه جهت خلق فرم های متنوع کمک بگیرید. نشستن، تکیه دادن و مواردی که راحتی فرد را نشان می دهد را، فراموش نکنید. سعی کنید روی جهت نگاه فرد به روبرو یا خارج از کادر کنترل داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =