۷ اپلیکیشن برتر عکاسی سفر برای گوشی‌هوشمندتان

نوشته: Jackie DeGiorgio

اگر چیز خوبی در گوشی‌های هوشمندمان وجود داشته باشد این است که لازم نیست یک دوربین کامل را در سفراین طرف و آن طرف بر دوش بکشیم.اشتباه نکنید…من احترام زیادی برای عکاسان و هنرشان قائلم، و معتقدم که هیچ چیز نمی تواند با یک دوربین واقعی رقابت کند. با این وجود، همیشه مشتاقم که بارم را سبک‌تر کنم، و انتخاب دوربین گوشی کم وزنم راه مناسبی برای این کار بوده است.

من، یک صاحب مفتخر آی‌فون، از پلت‌فرم خلاقانه‌‌‌ای که دوربین این گوشی به من داده است راضی ام. أیفون‌ها تصاویری با کیفیت مناسب خلق می‌کنند، بسیار سبک‌اند و توانایی این را دارند که عکس‌های مرا چند درجه ارتقا دهند: اپلیکیشن‌های عکاسی! نه، منظورم تنها اینستاگرام نیست…

علاوه بر اینستاگرام در اینجا نگاهی خواهیم داشت بر برخی ازاپلیکیشن‌های عکاسی محبوب من که فکر می‌کنم  اهل سفر باشید یا نباشید داشتن‌شان لازم است.

 

1.snapseed

کم پیش می‌آید که عکسی را قبل از ویرایش در اسنپ‌سید در اینستاگرام پست کنم. علاوه بر آپشن‌های ویرایش پیش‌بینی‌شده (بله، بسیاری از آنها در اینستاگرام هم هست) تعداد زیادی ابزار دیگر نیز وجود دارد که عکس‌های سردستی شما را عالی می‌کنند. از برطرف‌کننده خش تا تنظیم وایت بالانس، بهبود دادن، برش، منحنی هایی که به شما اجازه تنظیم تصویر بر پایه نقاط لنگر چندگانه (multiple anchor points) را می‌دهند و … ابزارهای بسیاری دارید که با سرانگشتتان کار میکنند. همچنین با بکار بردن آخرین ویرایش بر روی عکس‌های بعدی می‌توانید با سرعت خوبی چندین عکس را ویرایش کنید. البته باید بگویم با وجود VSCO من چندان طرفدار فیلترهای اسنپ‌سید نیستم.

 

2.VSCO

به محض اینکه عکس را در اسنپ‌سید ویرایش کردم، به احتمال زیاد برای انجام “پیش‌تنظیم(a preset)”  که از آن با عنوان فیلترها یاد می‌شود به VSCO میروم، . اپلیکیشن رایگانی که آپشن‌های ویرایش پر و پیمانی دارد- بیشتر از اینستاگرام اما کمتر از اسنپ‌سید- و با ده وضعیت “پیش‌تنظیم” همراه شده است. F2 را بیش از همه می‌پسندم با این وجود گاهی بقیه را هم آزمایش می‌کنم. میتوانید تعداد بیشتری بخرید، کاری که من کردم!تمامشان عالی‌اند، با این وجود، من یک گِله دارم: زمانی می‌توانیم تصمیم بگیریم از کدام یک استفاده کنیم که توانایی خاص‌شان را بر روی عکس ببینیم. در اینجا هم شبیه به اسنپ‌سید میتوانید با ویرایش کلی در وقت صرفه‌جویی کنید به این صورت که ویرایش ها را از تصویر دیگری کپی کنید.

3.Pro HDR X

گستره دینامیکی نسبت تاریکی به روشنی در عکس‌هاست. بله، این روزها، دوربین‌ گوشی‌های هوشمندمان به آپشن گستره دینامیکی بالای داخلی (a built-in HighDynamic Range)  مجهز شده‌اند. هرچند این اپلیکیشن معرکه و گران با قیمت ۱.۹۹ دلار است. در هنگام عکاسی باید صبور باشید چرا که دوربین سه تصویر مختلف با سه نور دهی متفاوت می‌گیرد تا آنها را در یکی تلفیق کند، بنابراین شما می‌توانید در همان وقت و همان‌جا کار ویرایش را انجام دهید. نیازی به گفتن نیست که این عملکرد برای عکس‌های شب و یا عکاسی با نور بسیار زیاد عالی است و برای عکس‌های در حال حرکت چندان مناسب نیست.

4.TouchRetouch

زمانی را که برای مثال از اسپاگتی ال‌پومودرو روی یک بشقاب سفید عکس گرفتید رو به خاطر می آورید؟ تصمیم داشتید که آن را بعداً پست کنید بنابراین میتوانستید پاستایتان را پیش از سرد شدن بخورید. کمی بعد آمده‌اید و متوجه لکه زشتی از سس گوجه بر لبه کاسه شده‌اید و خوتان را لعنت کرده‌اید که چرا زودتر متوجه آن نشده‌اید؟ که اگر متوجه شده بودید پیش از عکاسی با دستمال پاکش می‌کردید، بسیار خوب اگر شما TouchRetouch را داشته باشید، تنها کاری که باید انجام دهید بارگذاری عکس در این اپلیکیشن است، میتوانید با حذف کامل آن لکه قرمز درستش کنید. همچنین برای حذف عکس‌خراب‌کن‌ها عالی است، مثلا شناگر تنهایی که در دورنمای دریایی شما غوطه‌ور است.

 

5.NightCap Camera

شاید شبی خود را بر ماسه‌های خنک رهاکرده‌ و به صدای آرام‌بخش دریا گوش‌سپرده بودید که به آرامی به ساحل کشیده می‌شود. در حین اینکه از ستارگان درخشان در آسمانی پاک لذت می‌بردید، فکر کرده‌اید این چشمانداز چه عکس جذابی خواهد ساخت اما متاسفانه نمی‌توانید آن را با گوشیتان بگیرید. بسیار خوب، با با نایت‌کپ کمرا می‌توانید. این اپلیکیشن نه تنها برای عکاسی شب مناسب است بلکه می تواند برای عکاسی از مناظر شهری، آتش‌بازی، غروب خورشید و گونه‌های بسیار دیگری از عکاسی شب به کار رود. چنان که انتظار می‌رود، قابلیت‌های ویرایش خوب بسیاری از قبیل نوردهی طولانی و تایم‌لپس (time-lapse) برای آن در نظر گرفته شده است.

6.Slow Shutter Cam

آیا تا به حال عکس های دوبی که در شب از فراز برج خلیفه گرفته شده و شیخ‌نشین را پیچیده در نوری سرخ ثبت کرده است دیده‌اید؟ یا برج ایفل را در میان لکه های متحرک و دنباله روشن جریان ترافیک؟ سرانجام پی بردم که این گونه عکس‌ها با نوردهی طولانی گرفته می‌شوند، از طریق سرعت پایین شاتر، و اسلو‌شاتر‌کم این کار را برای شما انجام می‌دهد. این اپلیکیشن سرگرم کننده و کار با آن اندکی شبیه شعبده بازی است.

7.Lightroom Mobile

اپلیکیشنی ویرایشگر برای ادوبی است.  صادقانه، تا به حال از آن استفاده نکرده‌ام، اما دیگران چنان چیزهای هیجان‌انگیزی درباره اش گفته‌اند که احساس اهمال‌کاری میکنم اگر از آن یاد نکنم. دانلود و بسیاری از آپشنهای ویرایشش رایگان است، اما اگر بخواهید از همه امکانات استفاده کنید ناچار به پرداختی‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.