ویرایش عکس با موبایل(1)

ویرایش عکس با موبایل(1)

یکی از لذت های من، استفاده از آخرین دستاوردهای تکنولوژی در زمینه ی کاریم است. به همین دلیل چندین  برنامه های ویرایش عکس مخصوص موبایل را امتحان کردم. معیار من سادگی و قابلیت زیاد برنامه برای افراد مبتدی و حرفه ای بود. بنابراین از خیر نسخه های موبایلی فتوشاپ و لایت روم گذشتم و به برنامه ی ایده آل تری رسیدم.

 

Snapseed

این برنامه محصول شرکت گوگل و به طور رایگان برای موبایل های اندروید و آیفون طراحی شده است. بعد از نصب، برنامه را فعال کنید.

 

بعد از انتخاب گزینه Open Photo می توانم عکس مورد نظر را از حافظه موبایل انتخاب کنم. می خواهم   عکس زیر را که در سفر کاشان، یکی از دوستان از من گرفته را ویرایش کنم.

بعد از انتخاب عکس، نمودار سمت چپ نگاه می کنم. نمودار هیستوگرام Histogram Graph نمودار اطلاعات لازم جهت ویرایش را ارائه می دهد.

هیستوگرام ابزاری ساده است که مشکلات نوری عکس را تشخیص می دهد. مایکل لنگفورد در کتاب عکاسی دیجیتال خود از هیستوگرام به عنوان راه نجات نام می برد. لنگفورد هیستوگرام را این گونه توضیح می دهد:« هیستوگرام می تواند برای عیب یابی سریع تصویر از نظر نوردهی مورد استفاده قرار گیرد. وجود یک قله در سمت راست پیکسل ها به معنی نوردهی خیلی زیاد و وجود یک قله در سمت چپ به معنی نوردهی خیلی کم می باشد.»

با نگاه کردن به هیستوگرام عکسم متوجه می شوم که یک قله در سمت راست نمودار پایین عکس ایجاد شده است. پس عکس من پرنور است. به همین دلیل باید پرنوری را به نور کمتر یا متعادل تبدیل کنم.

 

 

 

 

خب برای شروع ویرایش، شکل مداد پایین کادر را لمس می کنم تا لیست ابزارها ظاهر شود. چون هیستوگرام تشخیص داده که نور عکس زیاد پس ابتدا گزینه Tune Image یا تنظیم تصویر را انتخاب می کنم. در این ابزار امکان تظیم هفت حالت وجود دارد. اگر انگشت خود را روی صفحه فشار دهم، کادری با چندین گزینه ظاهر می شود. البته از بخش پایین نیز می توانم گزینه ها را فعال کنم.

ابتدا گزینه روشنایی یا  Brightnes را انتخاب می کنم. با کمک این گزینه می توانم به دلخواه، میزان روشنایی کلی عکس را کنترل کنم.

برای کنترل دقیق میزان روشنایی عکس، انگشتم را روی صفحه در جهت راست یا چپ می کشم. با این کار می توانم میزان نور را به دلخواه کم و زیاد کنم. تغییر عددی تمام هفت حالت دیگر به همین گونه انجام می شود.

بعد از تنظیم روشنایی، عکس زیر به دست می آید. که به نظرم نیاز به تغییرات دیگری دارد.

 

 

 

چون فضای کلی عکس کم انرژی است، از گزینه کنتراست Contrast کمک می گیرم. قبلا گفته بودم که کنتراست تفاوت بخش های تیره و روشن عکس است. با کم کردن کنتراست عکس، سایه ها روشن تر و بخش های پرنور تیره تر می شوند. قاعدتا با افزایش کنتراست نتیجه برعکس خواهد شد. یعنی افزایش کنتراست تصویر، باعث تیره تر شدن سایه ها و روشن تر شدن بخش های پرنور می شود. پیشنهاد می کنم به جز موارد خاص، کنتراست عکس را کم نکنید. معمولا افزایش کنتراست منجر به عکسی با رنگ های پرانرژی و درخشان تر می شود.

 

 

 

 

 

ایماژک!

با کاهش کنتراست، سایه ها روشن تر و بخش های پرنور تیره تر می شود. با افزایش کنتراست نتیجه برعکس خواهد شد.

 

بعد از تنظیم کنتراست عکس، به نظرم بهتر است غلظت رنگ ها را تغییر دهم. برای این کار باز انگشتم را روی صفحه فشار می دهم و از لیست، Saturation  یا غلظت رنگ را انتخاب می کنم. با افزایش غلظت رنگ طبعا رنگ ها اشباع می شوند و با کاهش غلظت رنگ ها رقیق می شوند. حتی می توانم با کم کردن مقدار غلظت رنگ، عکس را سیاه و سفید کنم.

 

 

 

کمی هم با کمک گزینه روشنایی محیطی Ambience عکس، تغییراتی را ایجاد می کنم. بیشتر مایلم روشنایی محیط را افزایش دهم. افزایش روشنایی محیطی کمک می کند تا نوردهی سرتاسر عکس بهتر شود. به این نکته توجه کنید که افزایش نورمحیطی موجب کاهش عمق تصویر و تخت شدن نسبی عکس می شود. البته با افزایش کنتراست می توان مشکل کاهش عمق تصویر مرتفع گردد. با کم کردن روشنایی محیطی، سایه ها به سمت تیرگی و بخش های روشن تر به سمت نرمی پیش می روند.

 

 

 

اگر بخواهم با دقت بیشتری روشنایی یا تاریکی بخش های خاصی از عکس را تغییر بدهم بهتر است حالت های  سایه‌ها Shadows و بخش‌های پرنور Highlights را تنظیم کنم. حالت Shadows تنها روی بخش های تیره و سایه ها اثر دارد. حالت Highlights نیز تنها بر بخش های روشن و پرنور تاثیر دارد. در استفاده از این گزینه، با احتیاط عمل می کنم. چون افزایش بیش از اندازه، باعث ایجاد نویز تصویر و از بین رفتن سیاه و سفید مطلق تصویر می شود.

اگر بخواهید قبل و بعد از تغییرات را، در این برنامه ببینید بهتر است شکل مربع بالا سمت راست را لمس کنید. به سادگی قبل و بعد  از تغییرات عکس را خواهید دید.

 

 

 

 

حالت جالب دیگر دمای رنگ  Warmth است. با تغییر دمای رنگ می توانم تعادل رنگی عکس را تنظیم کنم. یعنی عکس را گرم تر یا سردتر کنم. اگر هنگام عکاسی در تنظیمات دوربین موبایل، حالت WB را درست تنظیم نکرده باشم، اینجا می توانم با کمک این حالت مشکل را حل کنم. در مقادیر منفی عکس آبی تر و در مقدار مثبت عکس نارنجی می شود.

 

 

 

با نگاهی به لیست تنظیمات، تغییرات مقادیر اعمال شده قابل رویت است. بعد از اعمال تنظیمات می توان با لمس علامت تیک، تغییرات را ذخیره کنم.

 

 

 

اگر به عکس قبل از ویرایش و بعد از ویرایش نگاهی بیندازم متوجه تغییرات می شوم. از این تغییرات راضی هستم.

 

 

قبل از ویرایش

 

بعد از ویرایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.