عکاسی موبایل با نوردهی طولانی (۲)

0 432

چگونه با گوشی هوشمند عکس هایی با نوردهی طولانی بگیریم

نویسنده: اندی بولتر

ترجمه: تیم تصویرپرداز

 

عکسبرداری با نوردهی طولانی در iOS با استفاده از برنامه (اپلیکیشن) Slow Shutter

Slow Shutter یک برنامه  Ios است که مجموعه وسیعی از گزینه‌هایی را ارائه می‌دهد که شما را قادر خواهد ساخت تا مدت زمان نوردهی و نوع عکس با نوردهی طولانی که می‌گیرید را کنترل کنید.

برای استفاده از slow shutter برنامه را باز کنید و به قسمت تنظیمات بروید(نماد دنده). در اینجا امکان انتخاب سه حالت عکسبرداری را خواهید داشت: تاری حرکت، رد نور، نور کم.

 

 

 

دو اسلایدر (لغزنده)، به شما امکان می‌دهند تا میزان تاری (محو شدگی) و سرعت شاتر را تنظیم کنید.

میزان تاری تعیین خواهد کرد که قسمت‌های متحرک عکس چقدر محو و تار شود. من توصیه می‌کنم این تنظیم را از متوسط تا زیاد قرار دهید.

سرعت شاتر به شما اجازه می‌دهد مدت زمانی که شاتر باز باقی می‌ماند را تعیین کنید. اگر شما گزینه بالب را انتخاب کنید، شاتر، تا زمانی که بصورت دستی دوباره روی دکمه شاتر بزنید، باز باقی خواهد ماند. به همین سبب، توصیه می‌کنم که از یک روش کنترل از راه دور برای کنترل شاتر استفاده کنید.

 

برای تنظیم نقاط فوکوس (واضح سازی) و نورسنجی، روی صفحه ضربه بزنید. نماد دایره و مربع ظاهر خواهند شد. با کشیدن این نقاط جدا از هم، می‌توانید هر یک از آنها را در مکان‌های مختلفی در ترکیب بندی خود قرار دهید. ضربه زدن بر آیکون کوچک دایره یا مربع که در بخش بالا یا چپ صفحه (بسته به جهت دوربین) واقع شده‌اند، نقاط واضح سازی و نورسنجی را در طول فرآیند ضبط تصویر قفل می‌کند.

 

 

آیا از تنظیماتتان راضی هستید؟ پس دکمه شاتر را بزنید.

هنگامی که Slow Shutter عکس می‌گیرد، به شما فرصت می‌دهد تا تصویر را مرور کنید. در این مرحله می‌توانید انتخاب کنید که عکس را ویرایش، ذخیره یا پاک کنید. ویرایش به شما امکان می‌دهد میزان فریز شدن، روشنایی، کنتراست یا اشباع رنگ موجود در تصویر را قبل از ذخیره کردن در حافظه گوشی، تنظیم کنید.

 

 

 عکاسی شده با برنامه اصلی دوربین iphone.

 

 

 عکاسی شده با استفاده از برنامه Slow shutter بیش از ۶۰ ثانیه نوردهی.

عکسبرداری با نوردهی طولانی در آندروید با استفاده از برنامه camera FV-5 lite

وقتی بخواهیم برنامه‌ای (اپلیکیشنی) برای اندروید انتخاب کنیم، گزینه‌های متفاوتی در دسترس است. این در درجه اول به دلیل تعداد زیاد و متنوع فروشگاه‌های اپلیکیشن­های اندرویدی و برنامه‌های (اپلیکیشن های) مرتبط در فروشگاه Google Play است.

در این راهنما قصد دارم فرآیند عکاسی با نوردهی طولانی را با استفاده از اپلیکیشنی به نام camera FV-5lite نشان دهم. این اپلیکشن در فروشگاه گوگل پلی به صورت رایگان قابل دانلود است.

camera FV-5 یک برنامه (اپلیکیشن) حرفه‌ای دوربین است که تنظیماتی شبیه تنظیمات دستی دوربین‌های DSLR را، در دسترس عکاسان گوشی‌های هوشمند قرار می‌دهد. کاربران امکانات زیادی در این اپ خواهند یافت. مثلاً کنترل سرعت شاتر به صورت دستی (از ۲ ثانیه تا ۸۰۰۰۰/۱ ثانیه)، نوردهی به صورت براکتینگ، کنترل نقاط اوور اکسپوز شده (در معرض نور شدید)، ISO، حالت نور سنجی light metering، حالت فوکوس، و همچنین پشتیبانی از عکاسی با نوردهی طولانی.

 

 

عکاسی با نوردهی طولانی با camera FV-5 بسیار ساده است.

اولین گام این است که برنامه را باز کرده و نقطه فوکوس / نورسنجی را در ترکیب بندی خود مشخص کنید. اگر CameraFV-5 را روی حالت خودکار تنظیم کنید، اپلیکیشن باید این نقاط را برای شما محاسبه و تعیین کند. اگر ترجیح می‌دهید کنترل بیشتری بر این نقاط داشته باشید، اپلیکیشن انواع گوناگونی از مدل‌های تنظیمات محاسبه فوکوس و نوردهی، مشابه با آنچه دردوربین های DSLR وجود دارد، ارائه می‌دهد. باید با این تنظیمات بازی کنید تا ببینید کدام برای هدف شما مناسب است.

سپس، باید مدت زمان نوردهی به عکس­تان را تنظیم کنید. برای انجام این کار، آیکون P در گوشه بالا سمت چپ (اگر گوشی در جهت افقی باشد) یا بالا سمت راست (اگر گوشی در جهت عمودی باشد) را لمس کنید. این کار به شما امکان می‌دهد که بین حالت program )) برنامه ریزی شده یا حالت اولویت شاتر تغییر وضعیت دهید. شما باید حالت “S” را انتخاب کنید.

 

اکنون مدت زمان نوردهی را انتخاب کنید. گزینه‌های از پیش تعیین شده عبارتند از:

خودکار، ۱ ثانیه، ۲ ثانیه یا ۵ ثانیه است. اگر می‌خواهید نوردهی طولانی‌تری داشته باشید، علامت سه نقطه را لمس کنید و مدت زمان نوردهی مورد نظر را تایپ کنید. برای تأیید OK را بزنید.

از ترکیب­بندی و تنظیمات اپلیکیشن دوربین­تان رضایت دارید؟ دکمه زرد رها کننده شاتر را برای شروع فرآیند ضبط تصویر لمس کنید.

در زمان ضبط تصویر، صفحه نمایش کم نور و تمام کنترل‌ها ناپدید می‌شوند. پس از تکمیل فرآیند نوردهی، یک تصویر کوچک (thumbnail) در سمت چپ و پایین صفحه نمایش ظاهر می‌شود. با لمس کردن این تصویر عکس شما نمایش داده می‌شود.

 

 

در تست‌هایی که انجام دادم نتایج بدست آمده با آیفون و اپلیکیشن های مربوط به آن را، که در اینجا به آنها اشاره کردم، ترجیح دادم. با این حال، اپلیکیشن های مختلفی در هر دو سیستم عامل وجود دارد که هر کدام جوانب مثبت و منفی خود را دارند. من توصیه می‌کنم قبل از اینکه یک اپیکیشن را برای استفاده دائمی خود انتخاب کنید، چند اپلیکیشن دیگر را هم امتحان کنید.

نکاتی که باید به آنها توجه داشته باشید

بسته به صحنه‌ای که عکاسی می‌کنید، از هر یک از اشیا درون قاب که می‌توانند حرکت کنند، به ویژه اشیائی که ترجیح می‌دهید بی حرکت باشند، آگاه باشید. چنین اشیایی ممکن است آشفتگی و تار شدگی ناخواسته در عکس ایجاد کنند. برای مثال، عکس زیر با استفاده از Average Camera Pro، و با ۱۲۸ ثانیه نوردهی گرفته شده است. هدف این بود که تصویری ایجاد کنیم که آب دریاچه را تا حد ممکن آرام و محو ثبت کند. حرکت ابرها حال و هوای اضافه‌ای به عکس افزود.

 

 

علاوه بر این در بررسی نتایج، متوجه شدم که قایق ­ها، در حین فرآیند نوردهی و ثبت تصویر، خیلی کم به عقب و جلو حرکت کرده‌اند و این منجر به ایجاد محوی نسبتاً مزاحمی شده است که فکر می‌کنم عکسی را که می‌توانست یک تصویر واقعاً متمایز باشد تخریب می‌کند.

عکاسی با نوردهی طولانی را پیش ببرید.

همانطور که می‌بینید، عکاسی بانوردهی طولانی، ساده است و راهی متفاوت و سرگرم کننده برای عکس گرفتن فراهم می‌کند. این نوع عکاسی تکنیکی است که طیف وسیعی از امکانات خلاق را ارائه می‌دهد. شخصاً، من عاشق استفاده از این تکنیک در کارهای عکاسی منظره خود هستم، زیرا می‌تواند اشاره‌ای به حرکت، احساس گذر زمان و گاهی عنصری سورئال را به تصویر اضافه کند.

اگر قبلاً عکاسی با نوردهی طولانی را امتحان نکردید، پیشنهاد می‌کنم آن را امتحان کنید و پیش ببرید تا ببینید چه نتایجی می‌توانید کسب کنید. فراموش نکنید که عکس‌های خود را در Instagram با استفاده از هشتگ#mobiography به اشتراک بگذارید.

 

در فیلم آموزشی زیر نیز عکاسی موبایل با نوردهی بالا با استفاده از اپلیکیشن Night Camera  را خواهید آموخت. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.